» چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن پایبند باشیم؟

چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن پایبند باشیم؟

قصد دارید برای سال جدید خود برنامه‌ریزی کنید و هدف های جدیدی برای زندگیتان در نظر بگیرید؟ بیشتر مردم در آستانه سال نو به چنین مساله‌ای می‌اندیشند، با اشتیاق زیاد اهدافشان را می‌نویسند و با خود عهد می‌کنند که به آن پایبند باشند. اما پس از چند هفته یا شاید کمتر، اغلبشان این هدف‌گذاری‌ها را به دست فراموشی می‌سپارند.

نکته قابل اشاره در مورد برنامه‌ریزی این است که نوشتن اهداف، می‌تواند شانس موفقیت در آنها را بالا ببرد.

برنامه‌ریزی برای سال جدید می‌تواند عددی، عنوانی یا مهارتی باشد. عددی یعنی اینکه مشخص کنید مثلا من تا پایان سال 99 باید فلان قدر پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری مالی داشته باشم. عنوانی یعنی که مثلا من باید در سه ماه اول سال چهار سفر به چهار منطقه کمتر دیده شده داشته باشم. برنامه‌ریزی مهارتی که شاید منطقی‌تر از دو مورد قبلی به نظر این است که من مهارت تازه‌ای بیاموزم، مهارت‌های کنونی خود را ارتقا دهم و مواردی از این دست.

البته برنامه‌ریزی مهارتی، بیشتر برای دورانی مفید است که هنوز در شغل و موقعیت خودت تثبیت نشده‌اید. هنوز باید به فکر این باشید که رزومه‌ی پربار‌تری داشته باشید. هنوز در فضای رقابتی هستید و احساس می‌کنید که افراد دیگر، اگر چند مهارت بیشتر از شما داشته باشند، جایگاه محکم‌تری نسبت به شما خواهند داشت.

اما فارغ از هر سه مورد ذکر شده در بالا، برنامه‌ریزی برای سبک زندگی را شاید بتوان مهم‌ترین هدف‌گذاری برای آغاز سال نو دانست؛ منظورمان ترک عادتهای غلط و ساخت عادت های جدید است.

آشنایی بیشتر با روشهای برنامه ریزی و هدف گذاری

1- انتخاب برنامه‌ریزی مناسب با سبک زندگی خود

خاص و ویژه باشد

قابل دستیابی باشد

قابل اندازه گیری باشد

مطابق بر محدودیت ها نوشته شده باشد

محدودیت های زمانی در آن لحاظ شده باشد

2- تهیه لیست برنامه‌ریزی شخصی

به طور مثال:

عادت منفی: سیگار کشیدن

نشانه: خسته ام

عادت: من روزانه دو عدد سیگار میکشم

پاداش: افزایش فعالیت های روزانه

روش تغییر این عادت: هروقت که احساس میکنید نیاز به سیگار کشیدن دارید خود را به کار دیگری سرگرم کنید. مثال: قهوه بنوشید

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله